28. října 1918 se splnil sen mnoha tehdejších Čechů a Slováků, když díky úsilí Tomáše Garrigua Masaryka a dalších, vznikl uprostřed Evropy nový stát s názvem Československo.

28. října si každoročně připomínáme jako Den vzniku samostatného Československa.
28. říjen se v České republice slaví jako státní svátek i po oddělení od Slovenské republiky 1. ledna 1993. Slovensko po rozdělení na rozdíl od Česka tento den jako státní svátek neslavilo do roku 2021. Letos poprvé od roku 1993 si tedy vznik samostatného Československého státu opět připomene i Slovenská Republika.
Vyhlášení samostatného Československa
Ministr zahraničí Rakouska-Uherska Guyula Andrássy zaslal 27. října 1918 nótu americkému prezidentovi, v té době jím byl Woodrow Wilson. Nóta obsahovala podmínky nutné k mírové dohodě, reagovala na tzv. Wilsonovu nótu z 18. října, která požadovala autonomii pro státy monarchie. Text nóty rakousko-uherského ministra zahraničí byl druhý den dopoledne zveřejněn a lidé si ho vyložili jako kapitulaci Rakouska-Uherska a vyšli do ulic oslavovat.
Ve stejnou dobu probíhalo jednání v Ženevě, kde se setkala delegace Národního výboru s představiteli exilu. Jednali o vytvoření a budoucí podobě nového státu. 28. října 1918 večer Národní výbor vydal zákon o zřízení samostatného státu Československo a vše se stalo oficiálním. O dva dny později se podepsáním Martinské deklarace připojilo Slovensko, za rok se připojila také Podkarpatská Rus. Prvním prezidentem nového státu byl jmenován Tomáš Garrigue Masaryk a prvním premiérem Karel Kramář.
