Rubriky
Nejnovější

AVENTIN

O víkendu na konci ledna 2022 mě syn Lukáš pozval do Říma, kde měl v dalších dnech důležité obchodní jednání. Slovo dalo slovo a v neděli 30. ledna 2022 odpoledne jsme se vydali na jeden ze sedmi římských pahorků pojmenovaný Aventin. Počasí bylo příjemné s teplotou kolem 10 stupňů Celsia, pěších zájemců a turistů přibývalo směrem k vrcholu. Tam a zpátky na ubytovnu jsme ušli více jak deset kilometrů, cesta nahoru nás vedla také kolem Circus maximus, obdivuhodné historické dílo sloužící dnes coby veřejný park a hippodrom. Za necelou hodinku jsme se ocitli v obrovském prostranství s vysokými a zajisté i vzácnými piniemi dosahující 25 až 30 m na často různě pokřivených kmenech. Jejich jehličnaté koruny jsou typické svým deštníkovým tvarem.

Aventin

Dominantou tohoto místa je bazilika svaté Sabiny na Aventinu, mučednici z 2. století. Bazilika je titulárním kostelem kardinálů již od svého vzniku. Jejím současným titulářem je od roku  1996  Jozef Tomko, významný slovenský kardinál. Kostel byl postaven v 5. století, pravděpodobně na místě původního titulu Sabinae, kostela v domě Sabiny, umučené kolem roku 114. Za přesné datum založení kostela je považován rok 422/423 a je známo, že jej založil ilyrský kněz jménem Petr. Chrám byl opravován a obnovován v 8. a 9. století. Zvonice pochází z desátého století. Poblíž basiliky se nachází tajemné sídlo Maltézských rytířů.

Bazilika sv. Sabiny

Roku 1218 papež Honorius III. svěřil kostel řádu dominikánů, jehož založení schválil. Ti kostel dodnes spravují. Papež Honorius pocházel z rodiny Savelli, jejíž palác stál vedle kostela. Dalšími úpravami kostel prošel v renesančním a barokním období. Většina těchto doplňků byla ve 20. století odstraněna při snaze obnovit původní podobu baziliky v letech 1914–1919 a 1936–1938.

 Bazilika svaté Sabiny si na rozdíl od mnoha jiných římských bazilik uchovala do značné míry svůj původní vzhled. Na první pohled každého zaujmou nezvykle velká okna. Původní vstupní dveře do baziliky lze nalézt pod arkádami před klášterem. Pocházejí z let 420 – 450 a jsou vyrobeny z cypřišového dřeva. Z původních 28 panelů asi deset chybí. Všechny, až na jeden, zobrazují biblické výjevy, ač s jistými odchylkami od kanonické podoby. Motivy ukřižování Krista na těchto dveřích jsou jedny z nejstarších historicky dochovaných vyobrazení. Mezi obyvatele kláštera přiléhajícího ke kostelu patřil i svatý Dominik, svatý Pius V., blahoslavený Česlav, svatý Hyacint a svatý Tomáš Akvinský. Pod mříží v podlaze je místnost vykopaného římského domu. Mohlo by se jednat o původní křesťanský „kostel v domě“, který na tomto místě stál.

Aventin

Určitým překvapením byla pro mě tolerovaná přítomnost skupinek bezdomovců v bočním podloubí kláštera této překrásné stavby našich předků. Všímal jsem si tváří návštěvníků celého areálu snažíce se vcítit do jejich rozpoložení. Naprostá většina byli mladí lidé, někdy řekněme odrostlé děti. Posedávali na dostupných hradbách kolem této vzácné památky. Obzvlášť jednou místo bylo obsazeno hlava na hlavě. Naskytne se z něj nádherný pohled na část Věčného města s necelými třemi milióny obyvatel, s mnoha vrcholky a siluetami významných staveb a památek. Lukáš mě poučil, že všichni ti mladí tam čekají také na romantický západ Slunce… Až budete v Římě, Aventin s basilikou sv. Sabiny čeká i na vaši návštěvu.

Částečně použity podklady: wikipedie.cz

Janotka Josef, 18.2.2022

Sdílet článek na Facebooku:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.