Svým způsobem je příjemné a zároveň naplněno otazníky, listovat tehdejšími vydáními Brušperského zpravodaje. K dispozici mám svázaná vydání ročníků 1990, 1991 a 1992,
ve kterých z nepochopitelných důvodů chybí řada stránek, schází některé měsíce, jedním slovem – chaos. Připadá mi to podivné. Vím, že velkou práci s přípravou BZ odváděli paní Ludmila Ranochová, pan Mgr. Pavel Plečka a pan PaedDr. Jaroslav Kunz. Pojďme raději listovat:
Pan (JK) v BZ 09/1991 píše: …Slunce se těžce dralo ze zachmuřené oblohy a přerušovaně svítilo na obnovující se obchodní štíty. Jen se podívejte, kolik jich je. Tam, co byl knihař Dvorský, se pohupuje štít “Bistro u svaté Trojice“, u Klimše je butik JOLI, u Nováka butik CENTRUM a u Nálepy opět bistro s tradiční známkou kvality Hills liquere. Ujdeš dvacet kroků a míjíš butik Bruno a přes jeden dům nepřehlédneš vývěsní štít s rukou, držící zlatavý napěněný půllitr U Tochy. Soukromé potraviny u Dybala a BAZAR u Měkýše jsou v užším čele náměstí. Pravda, podloubí ještě zcela využito není, ale několik vlaštovek se už probouzí. Firma KAVASI tam už delší dobu provozuje obchod s mléčnými výrobky. Na dolním rohu u Šodka byl otevřen obchod obuví podnikatele stejného jména. Proti radnici začíná soukromník provozovat drogerii. Dost se změnilo za necelé dva roky. Teď jenom abychom to všichni pocítili jako zlepšené služby nám všem, kteří tu žijeme, ale i těm, kteří do města zavítají za jistým cílem, nebo třeba jen náhodou.“
V listopadovém vydání Brušperského zpravodaje je např. zaznamenáno: Nejdůležitější stavbou je ve městě zdravotní středisko s lékárnou. Časový skluz způsobený především finančními problémy, změnou technologie a ne vždy koncepční prací, ovlivnily v minulém roce normální postup stavebních prací. Po konzultacích s projektantem bylo nutno provést sanaci některých částí svislých konstrukcí, úplnou výměnou částí izolací a postupně stabilizovat celou spodní stavbu, včetně zesílení svislými prvky pro ukládání prefabrikovaných stropů….Akce „Z“.
V prosincovém vydání, tedy BZ 12/1991 je zmínka o Územním plánu města. Městská rada dne 30. 7. 1991 na 5. zasedání městského zastupitelstva byla pověřena organizovat dopracování Územního plánu. Za tímto účelem byla vytvořena pětičlenná komise, která bude tuto problematiku řešit a ve spolupráci se stavebním úřadem připraví podklady. MZ tyto materiály projedná a následně vydá tzv. Územně-hospodářské zásady. Znovu byli vyzváni občané, kteří mají zájem o další koncepční rozvoj města, aby své podněty, nápady a návrhy této občanské komisi do konce tohoto roku předali. V komisi byli Ing. Dubový Štěpán, Ing. Konečný Bohuslav, Ing. Janotka Josef, Ing. Vala Jan a Jarmila Mertová za Stavební úřad.
Ještě jedna snad zajímavá informace je v tomtéž vydání BZ: přednosta Okresního úřadu ve spolupráci s Městkou radou zajistili finanční prostředky ze státního rozpočtu pro rekonstrukci bývalých garáží Drobných provozoven Pastevník na Dům s pečovatelskou službou s pěti malometrážními byty. Akce byla povolena za předpokladu, že se město jako budoucí provozovatel rekonstruovaného objektu zaváže k určitým pravidlům. Dodavatelem prací je firma KAVASI Brušperk, dílo by mělo být předáno do užívání v prosinci 1992.
Zajímavá je také výzva komise pro pojmenování ulic, aby si občané prostudovali návrh a své připomínky sdělili ústně či písemně svým zastupitelům nebo odevzdali na MěÚ.
Ve dnech 24. – 25. října 1991 se konal v Základní škole seminář k založení Svatoplukova centra. K této události vydal BZ přílohu prosincového vydání. V úvodu této přílohy je oslovení přítomných panem RNDr. Milanem Konečným: Vážení přítomní! Dovolte, abych vás co nejsrdečněji přivítal u nás v Brušperku. Dříve, než pohovořím, jak vznikla myšlenka Svatoplukova centra, co by to mělo představovat, jaký bude program semináře a co to Brušperku přinese, chtěl bych přivítat jmenovitě bývalé spolupracovníky, a to Doc. Svatopluka Fučíka, CSc. a zástupce vysokých škol z celé ČSFR. Jmenovitě zástupce ředitele Matematického ústavu ČSAV a místopředsedy Jednoty českých matematiků RNDr. J. Rákosníka, atd… Svým způsobem naprosto ojedinělá akce a myslím si, že Svatoplukovo gymnázium mělo získat mnohem větší důvěru a podporu od vedení města a pokračovat ve své, na svou dobu ojedinělé činnosti. Bohužel…
Dne 8. ledna 1992 byl na 8. zasedání městského zastupitelstva zvolen starostou města pan PaedDr. Jaroslav Kunz, který poděkoval svému předchůdci panu Cyrilu Šperlínovi za obětavou práci a starostlivost, kterou věnoval především občanům města, jejich soužití a přičinil se tak o postupné zlepšování vztahů mezi lidmi.
Při psaní tohoto dílu mě napadla spousta dalších myšlenek. Ale koho to zajímá, zda se majetek hlídal nebo se nějak zmenšoval díky nejrůznějším pofidernostem? Jaké konexe, síla známostí z minula a další každodenní styky se míjely s pravidly, nebo s morálkou? Kéž bychom si uvědomili, o jaký proces se jednalo a jak byl svým způsobem toxický… Ano, dnes máme starosti, a to především s veřejným a vlastním zdravím, s covidem, s izolací, s opatřeními, s karanténou. Společně s vámi chci věřit, že se dočkáme normálního stavu.
Janotka Josef, prosinec 2021
Prameny: soukromý archív, archív Brušperského zpravodaje