Rubriky
Nejnovější Z českých luhů a hájů

Zneužití krásy Duhy

Mám sice rozepsán 6. díl „Po třiceti letech“, ale dám přednost tématu, které dnes a denně komentují herci, baviči, řeporyjec, politici, církevní hodnostáři, sociologové. Tak proč ne já, když navíc od rána prší, venku se nic moc dělat nedá. Toto téma je tzv. Pochod sexuální hrdosti Prague Pride 2021. Dovolím si použít komentáře ředitele České pošty, předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy, sociologa Petra Hampla a ombudsmana Stanislava Křečka.

Před dvěma lety vyvolalo značný rozruch kázání kněze Petra Piťhy, bývalého ministra školství ČR, varující před stoupajícím vlivem „mocné nátlakové skupiny genderistů a homosexualistů“. Za svá slova byl mnohými vysmíván a jeho varování považována za přehnaná. Možná v souvislosti s probíhajícím týdnem hrdosti menšin Prague Pride se video jeho kázání v posledních dnech opět začalo šířit internetem. Praha se s podporou vlády i magistrátu opět po roce oblékla do duhové a od 2. do 8. srpna 2021 se rozeběhl už pojedenácté (!) týden sexuální hrdosti Prague Pride. Vedení města deklarovalo podporu, která prý ukazuje, že Praha je moderní metropole a nikdo v ní není perzekvován za to, kým je. Blablabla. Hlavní centrum akce je na Střeleckém ostrově. Dospělí musí za vstup platit, děti do 12 let mohou přijít zdarma. Vrcholem týdne je pro mládež ale „duhové odpoledne“. V Kasárnách Karlín, pro tento půlden přejmenovaných na Pride House, budou děti moct ukojit svou kreativitu na pískovišti anebo si užít bohatý program s duhovou tematikou.

„Jsme hrdí na to, že můžeme být strategickým partnerem festivalu Prague Pride, jehož letošním tématem je coming out. Festival se v Praze uskuteční v týdnu od 2. do 8. srpna. Své přesvědčení, že nezáleží na tom, jaký kdo je, ale všichni jsme si rovni, při té příležitosti Pošta podpoří například duhovým logem na sociálních sítích, speciálním rámečkem Pohlednice Online či limitovanou edicí duhového balíku. Duhový balík bude během Prague Pride k dispozici na 400 největších poštách a klienti jej získají při nákupu jiných kartonových obalů. Na vybraných akcích festivalu bude balík rovněž k dispozici,“ oznámil Státní podnik Česká pošta, v jehož čele je generální ředitel Roman Knap. Naprosto nepochopitelné, urážející.

Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením se velice podivil, že se k podpoře Prague Pride hlásí Česká pošta, která se zdaleka ne tak vstřícně chová právě k lidem se zdravotním postižením, kteří mají mnohde problém se na poštu vůbec dostat. „Proto mě pobouřilo vyhlášení České pošty, že je hrdým strategickým partnerem letošní Prague Pride. Tato skupina lidí je dnes preferována, přitom nemá ani jeden z problémů, co mají lidé se zdravotním postižením, jako je mobilita, shánění zaměstnání, se vzděláváním, s bezbariérově upravenými byty, s dopravou, a k tomu se ještě přidávají různé nemoci, které každý handicap s sebou nese. Lidí se zdravotním postižením je asi 10 procent v každé populaci a handicapy přinášejí celoživotní problémy, které musejí tito lidé řešit, a přitom v médiích a diskusích se řeší problémy LGBT+, které jsou nicotné proti problémům, které mají po celý život lidé se zdravotním postižením,“ uvedl Václav Krása. Jinými slovy – lidé se zdravotním postižením mají mnohem více problémů, než gayové a lesby, přesto se jim nedostává takové pozornosti. Čím to je?

Co však tato akce přináší občanům této země? „Bude je to stát nějaké peníze, ztrátu svobody, ponížení a strach. Občas znechucení a zvednuté žaludky. Pár lidí na tom vydělá. A pro spoustu dalších je to součást závodu, jak být dokonale politicky korektní. Přibývá situací, kdy být normální je kariérovým handicapem. Myslím, že i to je důvodem současné vlny zájmu o tzv. polyamorii, tedy tolerovanou nevěru. Můžete se zařadit mezi sexuální menšiny, a přitom nemusíte obcovat se zvířaty, zabředat do homosexuálního chování, nechat se kastrovat a já nevím co. To je přece skvělé! Ale nečekejme, že to dlouho vydrží. To prostředí je ostře konkurenční, a pokud vaše úchylka není dost absurdní, máte problém,“ uvedl sociolog Petr Hampl.

Veřejný ochránce práv – Ombudsman České republiky – Stanislav Křeček poznamenává, že by se nerad zkratkovitě vyjadřoval ke složitým problémům. Jednou z otázek, která se točí kolem Prague Pride právě letos, je bezplatný vstup pro děti pod 12 let. Někteří kritici například považují za nevhodné, že pohádky mají na veřejnosti dětem číst transvestité, tedy muži převlečení za ženy. Křeček ale festival pro komunitu LGBT+ nevnímá jako iniciativu na ochranu práv (sexuálních) menšin. „Pokud jde o menšiny, pak bych rád se vší vážností zdůraznil, že menšiny – kromě národnostních – u nás žádná zvláštní práva nemají. Všichni občané jsou si rovni a příslušnost k jakékoliv z menšin, kterých přibývá jako hub po dešti, nikomu žádné zvláštní právo nezakládá,“ uvádí. Hovoří-li se o „právech menšin“, pak jde dle jeho slov spíše o to, aby příslušnost k jakékoli menšině nikomu nebránila v realizaci práv, která mají i ti ostatní.  „A v tomto smyslu nepovažuji Prague Pride za záležitost týkající se práv menšin nebo dokonce za akci k jejich ochraně, protože této skupině lidí nikdo žádná práva neupírá,“ konstatuje. 

Na tuto „akci“ by rodiče své děti vůbec brát neměli, pokud tam z nějakých důvodů vůbec jdou. Je to rafinovaný styl, jak jim implantovat do hlav a do mysli složitá témata, která je tak či onak potkají během puberty, během přechodu do dospělosti. Fandím rodičům, kteří se svými ratolestmi prodiskutovávat citlivá témata umí a chtějí. Témata, která v našem dětství vůbec neexistovala a v životech našich rodičů a prarodičů byla prostě tabu. Nenechme se zmást tvrzením, že tradice se dnes už nenosí, že výchova nepatří jen do rodin, že jsou tu přeci LGBT+, kteří také chtějí říci své. Mám však za to, že zároveň nám i nevědomky naše děti navždy „ukradnou“ a mohou je, bohužel, ukrást i je sobě samým. Duha je krásný obraz a úkaz Přírody. Patřila, patří a bude patřit na oblohu. Říkejme to dospívajícím a hlavně dětem, nejen těm do 12 let!

Sdílet článek na Facebooku:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.