Rubriky
Nejnovější Pohledy do historie

Po 30 letech – 5. díl

V třetím díle seriálu Po 30 letech jsme viděli obrovskou šíři akcí, které MěNV a Drobné provozovny I a II hodlal v roce 1990 realizovat a které postupně realizovaly buď jmenované DP, nebo také již soukromé stavební firmy. Proč tomu tak bylo? V kronice města jsou zaznamenány v oddílu Výstavba docela podrobně jednotlivé stavby. Tento výčet je zavádějící z mnoha hledisek. Jedním z nich je, že se mj. prolínají akce nových živnostníků se snahou MěNV dokončit co nejvíce akcí. Bude vhodné si tímto výčtem zalistovat, než se vydáme do slíbeného prvního roku fungování města po tzv. Sametové revoluci. Kronikářka píše:

  • V průběhu roku 1990 až 1991 pokračovaly práce na spodní stavbě zdravotního střediska. Práce prováděly Drobné provozovny II. Tím byla stavba připravena pro nástavbu prostorovou paneláží dalších dvou podlaží
  • Pokračovala plynofikace dalších úseků
  • Byly dokončeny rekonstrukční práce na Přehradě a hrázi č. 1 pro rekreační účely
  • Do provozu byla uvedena plynová kotelna ZŠ
  • V závěru roku byly zahájeny práce na rekonstrukci sálu ZŠ po požáru a rekonstrukce Dětského domova, dokončeny byly před zahájením školního roku 1991/1992
  • Byly zahájeny práce v objektu restaurace U lékárny. Ty byly přerušeny z důvodu předání objektu původnímu majiteli Václavu Hynečkovi
  • Ze stejného důvodu byly přerušeny práce na rekonstrukci stodoly na stolařskou dílnu. Majitelem stodoly je pan Zdeněk Hill
  • Část haly Drobných provozoven byla pronajata soukromému podnikateli Milanu Škarkovi na autoopravnu
  • Dům čp. 30 byl předán Vladislavu Bořutovi za účelem zřízení kavárny a cukrárny
  • Byly přerušeny práce na rekonstrukci domu čp. 31, objekt předán Petru Janderníčkovi za účelem zřízení baru a vinárny
  • V domě čp.32 zahájili manželé Káňovi rekonstrukci s novou opravnou hodin v přízemí
  • V domě čp. 33 byla zřízena prodejna módního oblečení provozovatelka paní Jana Laníková
  • V domě čp. 35 bylo otevřeno Bistro paní Aleny Nálepové, bývalá prodejna knih odtamtud přemístěna do přízemí MěNV (bývalé agitační středisko).
  • V domě čp. 37 zřízena prodejna D. Ivánkové se sortimentem luxusního oblékání
  • Bývalé garáže Drobných provozoven na Pastevníku jsou rekonstruovány na Dům s pečovatelskou službou s přispěním finančních prostředků od Okresního úřadu.
  • U prodejny stavebnin byla zřízena výrobna škvárových tvárnic (provozovatelé Karel Vala, Jiří Vala, Ivo Milota, Jan Slabý)
  • Byly dokončeny práce na přístavbě Základní školy, do které se postupně přestěhovaly 1. až 4. třída

Společenské změny se dotkly také školství – v pololetí školního roku 1990/1991 se ředitelem ZŠ stal Mgr. Jaroslav Vicher. Střediskové kulturní zařízení bylo redukováno na Kulturní středisko Brušperk s novým vedoucím Mgr. Pavlem Plečkou, rovněž správa městského kina přešla pod Kulturní středisko. Změny se odehrávaly ve všech oblastech společenského života. Provozovny Městského podniku služeb F-M na území města byly převedeny pod Drobné provozovny I a II. Provoz zahájila celá řada soukromých provozoven nových živnostníků. Objevily se obchody v družstevních domech, na ulici Oblouk, na ulici Bártkova. Restaurace Na Závodí byla převedena od provozovatele Spotřební družstvo Jednota na původního majitele pana Felixe Hynečka.

Změnami prochází i společenské organizace. Jmenujme konkrétně TJ Sokol. V červnu 1991 obnovila činnost Československá obec sokolská. Starostou se stal Mgr. J. Neuwirth, náčelníky manželé Vicherovi, hospodářem se stal Ing. Bohuslav Vojtek. V oblasti náboženského života je zaznamenána slavnost 100 let od výstavby kaple U Svaté Vody za účasti mnoha věřících z města i širokého okolí.

V Brušperském zpravodaji č. 4/1991 Ing. J. Foltýn a R. Neuwirth píší: …Ve městě působí 29 různých organizací, rybáři a chovatelé drobného zvířectva jsou organizováni mimo město. V Brušperku rozvíjí činnost pět politických stran – ČSSD, ČSSS, ČSL, Obřanské fórum a KSČM. Registrováno je hnutí za samosprávnou demokracii – Společnost pro Moravu a Slezsko. Mládež pracuje ve třech organizacích: Pionýr, Svaz mládeže a Junák. Ženy jsou organizovány v ČSŽ. V závěru roku byl ustaven Svaz brušperských podnikatelů. Dvě organizace změnily svá jména. Místo SVAZARMU pracuje Asociace technických činností a požárníci jsou opět Svazem dobrovolných hasičů. Ve městě jsou dvě základní organizace SČSP. Vskutku mnoho příležitostí k rozvíjení zájmové i politické činnosti.

Dále na str. 4 tohoto BZ čteme: Ve městě se musí řešit mnoho složitých problémů:

  • Zajistit finanční prostředky k dokončení rozestavěnosti (zdravotní středisko, plynofikace, oprava kulturního sálu ve škole, údržba komunikací, údržba vodovodní kanalizační sítě).
  • Vyřešit odvoz a ukládání pevných domovních odpadků. Zamezit vzniku černých skládek a viníky tvrdě finančně postihovat
  • Podporovat rozvoj sužeb cestou privatizace
  • Zvýšit informovanost občanů dostupnými prostředky a zapojit občany do řízení věcí  obecních
  • Přispět k uvědomění všech občanů, že jen spoluprací všech bez ohledu na politickou příslušnost a náboženské vyznání budeme schopni postupně zlepšovat podmínky pro spokojený život obyvatel

Ve stejném vydání BZ je informace z veřejného zasedání Městského zastupitelstva ze dne 6.2.1991, které schválilo následující komise a aktivy: Komise finanční – předseda Ing. P. Káňa, Komise kontrolní –  předseda Ing. J. Dlouhý, Zvláštní orgán pro projednávání přestupků – vedoucí JUDr. L. Hartmann, Aktiv školství, kultury, tělovýchovy, mládeže, kulturních památek – vedoucí PaedDr. J. Kunz, Aktiv sociální, zdravotní, SPOZ – vedoucí PhMr. D. Neuwirthová, Aktiv životního prostředí, místního hospodářství, dopravy, obchodu, bydlení, výstavby, vodního a lesního hospodářství – vedoucí Ing. Jiří Vala,  Redakční rada brušperského zpravodaje – předseda PaedDr. J. Kunz a Místní sekce privatizační komise, kterou tvoří Ivo Milota (předseda), Ing. Jiří Dlouhý, JUDr. Z. Hájková, Ing. Vladimír Štalmach, Josef Volný a Václav Konečný.

Chce vůbec ještě v dnešní době číst tyto informace zanesené v kronikách, zpravodajích a v hlavách pamětníků? Odpověď nebude jednoduchá, jako na každou společensko – politickou otázku v demokratickém prostředí. Odpověď zní: ANO i NE. Chtěli jsme změnu, i nechtěli. Přáli jsme si demontáž režimu i nepřáli. Měli jsme představu, co chceme i neměli. A zde jedna z možných odpovědí – JAK KD0, JAK CO. Proč je docela důležité si tu a tam, třeba po 30 letech připomenout si některé skutečnosti nebo události nebo činy? Co myslíte? Proč asi?

Janotka Josef, květen 2021

Zdroje: Kronika města Brušperk, soukromý archív, archív Brušperského zpravodaje

Sdílet článek na Facebooku:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.