V tomto díle stručně o prvních svobodných komunálních volbách v Brušperku. První komunální volby po tvz. Sametové revoluci se konaly 24. 11. 1990, volební účast v Brušperku dosáhla 84 %. Celkem bylo odevzdáno 34 174 platných hlasů. Volební výsledky pro jednotlivé volební strany byly následující:
1. Občanské fórum 24 %
tj. 4 mandáty (Mgr. Jaroslav Vicher,Mgr. Pavel Plečka, Ing. Josef Janotka, PhMr. Dagmar Neuwirthová)
2. Komunistická strana Čech a Moravy 22 %
tj. 4 mandáty (Karel Vala, Ing. Jiří Dlouhý, Jiří Pasyk, Marcela Šodková)
3. Koalice Československá sociální demokracie + Československá strana socialistická 21 % tj. 3 mandáty (Cyril Šperlín, Ing. Pavel Káňa, Ing. Ivo Cigánek)
4. Hnutí za samosprávnou demokracii – společnost pro Moravu a Slezsko
17 % tj. 3 mandáty (Ing. Jiří Vala, PaedDr. Jaroslav Kunz, Jana Laníková)
5. Československá strana lidová 16 %
tj. 3 mandáty (Anna Vichrová, Jiřina Řezánková, Ing. Bohuslav Konečný)
Na ustavujícím zasedání nově zvoleného Zastupitelstva dne 4.12.1990 byl novým starostou města zvolen pan Cyril Šperlín (9 hlasů ze 17) a místostarostou Ing. Josef Janotka (10 hlasů ze 17). Radními byli zvoleni: Mgr. Jaroslav Vicher (13 hlasů ze 17), Ing. Bohuslav Konečný (10 hlasů ze 17), Karel Vala (11 hlasů ze 17).
Nově zvolený starosta v lednovém zpravodaji 1991 oslovil spoluobčany následující výzvou:
„Ve svobodných volbách jste 24. 11. 190 zvolili 17 našich občanů – zástupců do Městského zastupitelstva. Tento orgán pak na veřejném zasedání 4. prosince 1990 zvolil starostu, zástupce starosty a 3 radní. Tato skutečnost je většině našich občanů známa. Pokud ne, jistě se najdou vhodné možnosti seznámeni s tímto stavem. Na začátku činnosti městského Zastupitelstva obracím na vás s upřímnou žádostí: současná doba je velmi náročná na plnění všech povinností na cestě vedoucí k slušnému životu slušných lidí. Městský úřad je v přítomné době zavalen různými žádostmi (privatizace, koupě různých zařízení, strojů, pozemků, atd.), které je nutno přednostně a kvalitně vyřizovat. Žádám vás proto, abyste drobné soukromé požadavky, případně i dobré návrhy odložili na pozdější dobu, a ti, kteří nabízeli pomoc na různých úsecích práce prosím, aby s nastupující zimou spolupůsobili na úseku bezpečnosti dalších občanů a hostů v našem městě alespoň tím, že zajistí v čistém stavu chodníky u vlastních domů. Za pochopení předem děkuji. Přeji vám dobrou pohodu a hodně zdraví po celý rok 1991.“
Ve stejném vydání Brušperského zpravodaje mají své zdravice všechny subjekty, které získaly mandáty do zastupitelstva. Zde je vyjádření Občanského fóra Brušperk:
Náš na první pohled strohý volební program přesně vystihl to, co hlásalo jedno z předvolebních hesel OF. V městském Zastupitelstvu máme tedy 4 zástupce ze svých řad, v městské radě 4 zástupce. „Ukazuje se, že snaha udržet OF v dosavadní podobě, tedy jako širokou koalici nejrůznějších politických názorů stále a stále vracejících se k magickému stavu, je nejen nereálná vize, ale je taky nebezpečná jako každá snaha o utopii. …. Zamysleme se tedy nad tím, kdo jsou naši přirození spojenci. Myslíme si, že jsou to mladí lidé, kteří cítí svou šanci, šanci za svého života dožít se něčeho lepšího. Nesmíme podcenit ani naše oslovení věřících, musíme se obrátit na soukromý sektor, na podnikatele, udržovat kontakty s umělci a inteligencí. Pozornost musíme soustředit zejména na dělníky velkých závodů, kteří byli v minulosti nejvíce zasaženi sociální demagogii minulého režimu. ….“Toto je krátká část projevu, který přednesl předseda OF a ministr financí ČSFR Ing. Václav Klaus na pracovním setkání Občanského fóra v Olomouci dne 8. 12. 1990. S plnou vážností si uvědomuje význam těchto slov a chceme spolu s vámi, vážení příznivci, pokračovat dál a přímočaře v započatém díle. Ještě jednou vám všem děkujeme za projevenou důvěru a v novém roce 1991 přejeme hodně odvahy, humoru a fantazie.
Po rozpadu OF a založení Občanské demokratické strany v 1. polovině r. 1991 brušperští zastupitelé zvolení za Občanské fórum přešli se svými mandáty do této nové politické strany.
V příštím 5. díle mj. o „rozjezdu“ nové samosprávy.
Janotka Josef, duben 2021