V noci ve středu 22.7.2020 připravil pan Zdenek N. zájemcům o hvězdnou oblohu malou exkurzi. Na poli v blízkosti Sv. Marka instaloval svůj hvězdářský dalekohled. Je to strojovna, kterou ovládá při zaměřování na cíl také různými odbornými fígly s přesností hodináře. Kolem 22 hodiny se sešlo asi deset lidí, obloha byla poseta hvězdami a oblačnost skoro žádná. V objektivu si nejdříve každý mohl prohlédnout planetu Jupiter, tentokrát s viditelnými čtyřmi ze 79 (!) jeho měsíců. Potom dalekohled zamířil na „nedaleký“ Saturn s dobře viditelným „prstýnkem“, který je ve skutečnosti mohutnou soustavou planetárních prstenců. Také Pluto a dvě hvězdné mlhoviny byly nabídnuty. To vše ještě před oznámením Zdenka – už vidím kometu, je v blízkosti Velkého vozu. Následovalo přeinstalování dalekohledu, mezitím jsme se věnovali letadlům kroužícím nad mošnovským letištěm a také došlo k dohadování, zda je vidět Poruba, lázně Klimkovice a další města na obzoru kolem. Skutečně pak se každý z přítomných mohl pokochat v okuláru dalekohledu oním úkazem, o kterém se „jen tak“ říká KOMETA. Docela příjemné bylo i setkání s dalšími třemi mladými ostravskými pozorovateli, kteří přijeli pozorovat a fotit kometu také právě k „Markovi“. Pěkný a poučný, letní večer.
A z wikipedie něco málo vědeckých informací:
C/2020 F3 (NEOWISE) je jasná dlouhoperiodická kometa viditelná i pouhým okem během léta 2020. Objevena byla 27. března 2020 infračerveným kosmickým teleskopem Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE) v rámci projektu NEOWISE.
Blízký průlet kolem Slunce způsobil změnu parametrů její oběžné dráhy. Velká poloosa se zvětšila a oběžná doba narostla ze 4 500 na 6 700 let. Kometa se momentálně (20. červenec2020) nachází v souhvězdí Velké medvědice a je z území Česka pozorovatelná celou noc nízko nad severním horizontem. V průběhu noci postupně přejde od severozápadu na severovýchod. Průměr jádra komety je odhadován na 5 km. Jak ukázaly snímky ze sluneční sondy Parker Solar Probe, kometa má dva ohony: plynový (plazmový) a prachový.
Josef Janotka