Tomáš Garrigue Masaryk se narodil 7. března 1850 v jihomoravském městě Hodonín a zemřel 14. září 1937 v Lánech. Stál se jedním z nejznámějších českých filozofů a významně přispěl k vytvoření samostatného Československa, které vzniklo 28. října 1918 po rozpadu Rakousko-Uherska. O 17 dní později byl Masaryk zvolen prvním prezidentem země a svůj post zastával až do roku 1935. Český prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš, předsedové Senátu a Poslanecké Sněmovny a další významní hosté uctili památku Masaryka a položili věnec na jeho hrob.
K připomínání narození prezidenta se dnes vyjadřují mnozí čeští politici. Například předseda ODS Petr Fiala napsal, že díky Masarykovi Československo patřilo mezi nejlepší země na světě. „Vážím si jeho znalostí, přesvědčení, morální integrity i elánu, se kterými se pouštěl (nejen) do politických zápasů. I díky tomu patřilo Československo mezi nejlepší země na světě. Pojďme na jeho odkaz navázat,“ uvedl Fiala.

Svou úctu prvnímu československému prezidentovi vyjádřil i předseda strany STAN Vít Rakušan. Podle něj je Masaryk je největší morální autoritou českého národa. „7. března 1850 se narodil Tomáš Garrigue Masaryk. Největší morální autorita našeho národa v novodobých dějinách. Silná osobnost kultivující společnost, její hodnotový systém, člověk hájící pravdu i proti přesile. Pokud nechceme Masaryka vnímat jako vybledlou postavu z učebnic dějepisu, pak musíme chápat jeho odkaz. A tím je národní sebevědomí opírající se o silný, v pravdě, slušnosti, solidaritě a ve vzájemném respektu žijící národ,“ napsal.
170. výročí narození Masaryka také okomentoval místopředseda ČSSD Ondřej Veselý. „Rád bych dnes připomenul, že máme 170. výročí narození T.G.M, k jehož odkazu se česká sociální demokracie hrdě hlásí. Je potřeba tyto unikátní a opravdové kořeny připomínat – zvláště v době marketingových politických projektů a údajného smazávání hranic mezi levicí a pravicí,“ napsal Ondřej Veselý.